MEME AĞRISI - ÇEŞİTLERİ

Meme ağrısı kadınlarda oldukca sık görülen bir yakınmadır. Memelerde hissedilen ağrı şikayetlerinin çoğunun meme kanseriyle doğrudan bir ilgisi yoktur. Ancak akrabalarında ve arkadaşlarında meme kanseri tespit edilen kadınların meme ağrısı şikayetlerinin arttığı gözlenir.

Meme ağrısı olan kadınların birçoğunda ciddi bir meme hastalığına dahi rastlanmayabilir. Meme kanserli hastalarda ağrı çok nadir görülür. Meme ağrıları üçe ayrılır. Döngüsel olan, döngüsel olmayan ve meme dokusu dışından olan. Döngüsel meme ağrıları sıklıkla 20'li 30'lu yaşlarda görülür.

Her adet döneminde, adet öncesi günlerde her iki memede birden görülen ve adetle kaybolan bir ağrı türüdür. Sıklıkla meme üst dış kadranda şişlikle beraber görülen, koltuk altına doğru yayılan künt bir ağrıdır. Menopoza kadar her ay tekrarlanarak sürebilir. Döngüsel olmayanı tip daha çok 40 yaşın üzerindeki kadınlarda görülür. Çoğunlukla tek taraflı, sabit ve yakıcı vasıfta bir ağrıdır. Memedeki kistlere, meme iltihabına veya yapısal değişikliklere bağlı ortaya çıkabilir.

MEME AĞRISINI AZALTMAK İÇİN ÖNERİLER NELERDİR?

Kişinin meme yapısına uygun destekleyici(balenli) sütyen ya da sporcu sütyeni kullanılarak meme hareketlerinin olabildiğince azaltılması. Aşırı hassas dönemlerde gerekirse yatarken bile sütyen çıkartılmaması. Ağrı kesiciler. Sıcak-ıslak kompreslerle ya da havlularla pansuman. Kahve-sigara tüketimin azaltılması ya da kesilmesi. Stresin azaltılması.